Foreningsinfo.

Social integration

Bliv frivillig

Medlemsforeninger

Opdateret d. 29.05.2018; 126 medlemsforeninger;

3F, Chaufførernes Seniorklub, Holstebro. Kontaktperson: Frode Nyggard, tlf.: 97432065, Mail: frodenygaard@mvbmail.dk  Hjemmeside: https://www.3f.dk/afdelinger/region-midtjylland/3f-holstebro

Abhinaya Swarangal Kontaktperson: Tiahes Thiaharaja, tlf.: 2323 2547, Mail: tiaheswery@gmail.com

ADHD Midt-Vestjylland Kontaktperson: Per Larsen Ravn, Tlf.: 4041 1044, Mail: pravn@tdcadsl.dk

Africa Umoja Danmark Kontaktperson: Justine Mapendo, Tlf.: 2785 3517, Mail: justinemapendo@gmail.com

Aktivitetsudvalget Ulfborg Aktivcenter:  Kontaktperson: Bente Rosenvold-Nissen Mail: mailto:bogjfleidinger1@gmail.com

Al Mustafa: Kontaktperson: Mustafa Kamel Al Shareef, tlf.: 5048 4950, Mail: info@almustafa.dk

Alefba: Kontaktperson: Eiman Hamzaeh, Tlf.: 4230 4435, Mail: eman.hamze@yahoo.com Hjemmeside: alefbaonline.com

Andelsboligforeningen, Rendsborgparken. Kontaktperson: Niels Mogens Nielsen, tlf.: 3040 0501,  Mail: forfatterinspe@gmail.com

Arabisk-Dansk Venskabsforening: Kontaktperson: Mohammad Hassan Hamad, tlf.: 2331 0322 Mail: alirida475@hotmail.com

Bakkebo´s Vennekreds: Kontaktperson: Hans Lund, Mail: hansstinne@gmail.com

Beboernes Venner Ulfborg Aktiv Center: Kontaktperson Peder O. Pedersen, tlf.: 9749 2009, Mail: pederopedersen@youmail.dk

Bedre Psykiatri Holstebro:Kontaktperson: Keld S. Laursen, tlf.: 2666 0534 Mail: keld@fraholstebro.dk

Beringshavens Vennekreds:  Kontaktperson: Villy Hedegaard; tlf.: 2554 9301, Mail:  villy.hedegaard@outlook.com

Best Buddies Holstebro: Kontaktperson: Bent Gjerulff, tlf.: 2078 3045, Mail: bentgjerulff@gmail.com , bestbuddiesholstebro@gmail.com ,Hjemmeside:  www.bestbuddies.dk

Besøgsvennetjensten og Dansk Folkehjælp, Struer/Vinderup: Kontaktperson: Dorthe Klausen, tlf.: 2185 8032, Mail: dsklausen@yahoo.dk , Hjemmeside: www.folkehjaelp.dk

Bevægelse for lige rettigheder: Kontaktperson: Thevapalan Tharmalingam, Tlf.: 2114 0586, Mail: http://thevan59@hotmail.com

Boligselskabet Sct. Jørgen (Ældreboligerne Colstrupgård): Kontaktperson: Rita Jeppesen, Tlf.: 2369 0958

Bosnisk Basketklub: Kontaktperson: Zlatan Delic, tlf.: 9742 6157, Mail: z.d@live.dk

Brugerrådet Center Vest: Kontaktperson: Esther Vittrup, tlf.: 9749 6601,  Mail: vittrup.benny@gmail.com

Bydelsmødre: Kontaktperson: Tiahes Thiaharaja, tlf.: 2323 2547, Sundhedsplejen (9611 5300) Mail: Tiaheswery@gmail.com Hjemmeside: www.bydelsmor.dk

Børn og Unge i skilsmisse: Kontaktperson: Anne Lise Holst Jensen, tlf.: 9741 3053, Mail: alhj@kulturogfrivillighuset.dk Hjemmeside: http://kulturogfrivillighuset.dk/radgivning-m-m/gruppertilbud-for-b%c3%b8rn/

Børn og unge i sorg: Kontaktperson: Niels Arne Christensen, tlf.: 2424 9786, Mail: Nac@km.dk ,  Hjemmeside: www.bornogsorg.dk

Børns Voksenvenner: Kontaktperson: Tove Rasmussen tlf.: 2894 6305Mail: t.g.rasmussen@hotmail.com

Café Sommerfuglen: Kontaktperson: Anders Bech, tlf.:  6082 2215, Mail: toveanders@urtehave.dk , Hjemmeside: http://www.sommerfuglene.dk/

Club for senior bilister: Kontakperson: Avedis Tashdjian, tlf.: 2329 7977

Cochlear Implant Netværksgruppe: Kontaktperson: Anna Marie Skov, tlf.:  6015 3893, Mail: amrie51@gmail.com Hjemmeside: http://www.cochlearimplant.dk

Creative Light Studio: Kontaktperson: Ilze Rudzite, tlf.: 5355 5123, Mail: ilze.rudzite@yahoo.com

Cultural Group Advisor Denmark: Kontaktperson: Mukulumanya Ngandu, Tlf.: 7136 7094, Mail: jobaflo76@gmail.com

Dansk Flygtningehjælp: Kontaktperson: Hans Bo Pedersen, tlf.: 4091 1951, Mail: hans.bo.pedersen@drc.dk ,  evahallgren@gmail.com Hjemmeside: https://flygtning.dk/danmark

Danske Seniorer, Mellem Hav og Hede: Kontaktperson: Henrik Rasmussen, Tlf.: 2049 0451, Mail: hennerik@mail.dk

Danske Seniorer, Vinderup: Kontaktperson: Mette Overgaard, Tlf.: 2129 5269, Mail: mettekovergaard@gmail.com

DAV: Kontaktperson: Christian Nørgaard Laursen, tlf: 9741 4037, Mail doerkenlaursen@gmail.com

DBO, De Brystopererede Midt/Vest: Kontaktperson: Dorthe Halgaard, tlf.: 2242 4158 Mail: dorthe.halgaard@brystkraeft.dk, Hjemmeside: http://www.struerfrivilligcenter.dk/borger/find-forening/349-dbo-patientforeningen-de-brystopererede-midt-vest www.danskbrystkraeft.dk

Den Frie Musikskole: Kontaktperson: Hanne Bøgh Nielsen, tlf.: 9742 5852, Mail: hbn@dfma.dk Hjemmeside: www.dfma.dk

Den Multikulturelle Forening: Kontaktperson: Ali Moussa Almaanaki Tlf.: 9740 4405/2190 1997 Mail: ali.almaanaki@hotmail.com

Denmark Tamil Artists Association: Kontaktperson: Devan Maniccam Tlf.: 5178 9172 Mail: devan_maniccam@hotmail.com

Det Tamilske Samordningsudvalg: Kontaktperson: Santhia Gunathas, tlf.: 5265 8662 Mail: gunathas.santhia1@gmail.com

DGI Vestjylland:Holstebroegnen: Kontaktperson: Birthe Ahle, tlf.: 9743 5620, Mail: ahle.tvis@mail.dk Hjemmeside: http://www.dgi.dk/

Diabetes Foreningen: Kontaktperson: Jørgen Jensen, Tlf.: 3064 6257 Mail: jebirkmose@gmail.com  Hjemmeside: www.diabetes.dk

Douzelage: Kontaktperson: Jette Hingebjerg Tlf.: 4058 2926 Mail: jette@hingebjerg.dk

Epilepsiforeningen Midtvestjylland: Kontaktperson: Dinah Lind Christensen, Tlf.: 6064 6869 Mail: midtvestjylland@epilepsiforeningen.dk

Fair Trade Butik Holstebro: Kontaktperson Hanne Jakobsen, Tlf.: 8627 9386/3061 0097, Mail: hannebazar@hotmail.com Hjemmeside: www.fairtrade.dk

Foreningen af Kurdere fra Syrien i Holstebro : Kontaktperson: Jamil Sheiko, Tlf.: 6014 4724, Mail: jamil2014c@hotmail.com

Foreningen for Russisktalende: Kontaktperson: Svetlana Andersen, Tlf.: 2278 2899, Mail: rus-speaking-jylland@yandex.ru

Foreningen Norden: Kontaktperson: Finn Skougaard Ebenhecht, Tlf.: 8741 6918, Mail: ebenhecht@mail.dk  Hjemmeside: http://www.norden-holstebro.dk/

Færingeforeningen i Midt- og Vestjylland Kontaktperson: Eydna Joensen, Tlf.: 2970 4443, Mail: eydna0304@gmail.com Hjemmeside: www.brunnur.dk

Gigtgruppen, Lystræet: Kontaktperson: Inger Kallestrup, Tlf.: 2071 7448, Mail: ineg@mail.dk Hjemmeside: www.gigtforeningen.dk

Godt kvindeliv med kræft: Kontaktperson: Annelise Andersen, Tlf.: 4030 7191, Mail: asaholstebro@gmail.com

Grønlænderforeningen ”Unaaq”: Kontaktperson: Judithe Thomsen, Tlf.: 2441 1868, Mail: mariane.thomsen31@gmail.com

HjerneSagen: Kontaktperson: Niels Slet, Tlf.: 4197 3628, Mail: nslet48@gmail.com Hjemmeside: www.hjernesagen.dk 

Netværksgruppe, HjerneSagen: Kontaktperson: Mette Jensen, Tlf.: 5135 3736 Mail: frk-jensen@jensen.mail.dk

Hjerteforeningen: Kontaktperson: Anita Zacho Tlf.: 4215 2127  Mail: anita.zacho@gmail.com Hjemmeside: www.hjerteforeningen.dk

Holstebro Aktivitetscenter: Kontaktperson: Jonna Grønne, Tlf.: 9741 4933, Mail: jonna@holstebroaktivitetscenter.dk Hjemmeside: www.holstebroaktivitetscenter.dk

Holstebro Dansk Tamilsk Venskabsforening: Kontasktperson: Karuna, Tlf.: 2259 4349, Mail: sivagowry145@gmail.com

Holstebro Gospelkor: Kontaktperson: Karin B. Frederiksen, Tlf.: 2238 6694, Mail: holstebrogospelkor@gmail.com Hjemmeside: http://www.Holstebrogospel.dk

Holstebro Kirkes Menighedspleje: Kontaktperson: Jytte Jacobsen, Tlf.: 2917 1537 Mail: smh-voksne@holstebrokirke.dk  Hjemmeside: http://www.holstebrokirke.dk/

Holstebro Krisecenter: Kontaktperson: Karin Houmann: Tlf.: 9611 4840, Mail: karin.houmann@holstebro.dk Hjemmeside: http://www.holstebrokrisecenter.dk

Holstebro Multi Aktiv Venskabsforening: Kontaktperson: Cyril Vincent, Tlf.: 28396761, Mail: antondenmark@gmail.com

Holstebro og Omegns Pensionistforening: Kontaktperson: Erna S. Poulsen; Tlf.: 2142 9848 Mail: http://svoemning@holstebrofirmaidraet.dk

Holstebro tamilsk kvinde yoga klub: Kontaktperson: Rani Theiven Tlf.: 4085 0214 Mail: rani0065@hotmail.com

Humanistisk Samfund: Kontaktperson: Morten Isaksen, Tlf.: 21702081 Mail: mortenisaksen1@me.com  Hjemmeside: www.humanistisksamfund.dk

Hyttefadet: Kontaktperson: Ulrik Jensen, Mail: info@hyttefadet-holstebro.dk

Høreforeningen: Holstebro lokalafdeling: Kontaktperson: Lisbeth Johansen, Tlf.: 3027 1038,  Mail: ljtrane@gmail.com   holstebro@hoereforeningen.dk Hjemmeside: www.hoereforeningen.dk

Håndarbejdsklubben i Holstebro: Kontaktperson: Ritta Klok Lauritsen, mailto:rittakl@mvbmail.dk

Integrationsforeningen “Sammen”: Kontaktperson: Kirsten Mark;  Tlf.: 5129 6062

Kirkens Genbrug: Kontaktperson: Martin Bøje Christensen, Tlf.: 9741 1862, Mail: mbc@km.dk Hjemmeside: http://www.maabjerg-ellebaek-kirker.dk

Kirkens Korshær, Varmestuen: Kontaktperson: Birthe Mygin Thorup, Tlf.: 9741 0252, Mail: holstebro@kirkenskorshaer.dk Hjemmeside: http://holstebro.kirkenskorshaer.dk/varmestuen/

KOL-gruppen: Kontaktperson: Jette Ottow, Tlf.: 2232 0955, Mail: jetteottow@gmail.com

Krohavens Vennekreds: Kontaktperson: Lis Adsersen, Tlf.: 2026 1479, Mail: lhadsersen@gmail.com

Kræftens Bekæmpelse: Kontaktperson: Maibritt Klitgaard, Tlf.: 2276 8258, Mail: cancer.holstebro@gmail.com Hjemmeside: http://www.cancer.dk/   Facebook:  Kræftens Bekæmpelse Lokalforening Holstebro

Kræftens Bekæmpelses åbne rådgivning: Kontaktperson: Tanja Skov, Tlf:. 7020 2663, Mail: herning@cancer.dk , tskov@cancer.dk Hjemmeside: http://www.cancer.dk Facebook: https://www.facebook.com/KraeftensBekaempelse

Kurdisk – Irakisk Forening: Kontaktperson: Haval Salah,, Tlf: 3035 3432, Mail: haval-salah@hotmail.com

Kvindelige Seniorer Holstebro: Kontaktperson: Karen S. Knudsen, Tlf: 9742 9155, Mail: ak@zyz.dk Hjemmeside: http://www.3f.dk/Holstebro

Kvisten, Støttecenter for seksuelt misbrugte: Kontaktperson: Lisbeth Høstmøller, Tlf.: 6070 7257/2856 3230, Mail: viborg@kvistene.dk Hjemmeside: www.kvistene.dk

Landsforeningen for efterladte efter selvmord: Kontaktperson: Hanne Tang Jensen, Tlf.: 2240 8784, Mail: hanne@tang.dk

Latinamerikansk Netværk: Kontaktperson: Rossany Olguin Tlf.: 4080 9951, Mail: olguin@jubii.dk

Ligeværd Holstebro: Kontaktperson: Lotte Riis-Vestergaard, Tlf.: 2185 2442, Mail: riis-v@mail.dk Facebook.com/Lokalforeningen Ligeværd Holstebro

Mejrup Ældreklub: Kontaktperson: Johanne Mikkelsen, Tlf.: 2466 8465, Mail: johannem@pc.dk

Mellemtoftvennerne: Kontaktperson: Carl Åge Sørensen, Tlf.: 9743 5550, Mail: carl.aage.soerensen@hotmail.com

Mentorshoppen: Kontaktperson: Tlf.: 2335 1389, mail: mentorshoppen@gmail.com  Facebook: facebook.com/mentorshoppen

Mindbocentret: Kontaktperson: Poul Erik Sig, Tlf.: 2346 0947, Mail:  sig@mail.dk

Mogenstrup seniorklub: Kontaktperson: Holger Kudahl; Tlf.:  2211 9220

Morbus Becterew; Midt -Vestjylland: Kontaktperson: Torben Pedersen, Tlf:  4127 3861, Mail: torbenmunklinde@gmail.com Hjemmeside: www.bechterew.dk

Musiske venner og musik udøvere: Kontaktperson: Avedis Tashdjian; Tlf.: 2329 7977

Mødrehjælpen Holstebro Lokalafdeling, Kontaktperson: Joan Skytte, tlf.: 2160 6183, mail: holstebro.lf@moedrehjaelpen.dk

Natteravnene: Kontaktperson: Vivi Hatfeldt, Tlf.: 9740 4212, Mail: vhatfeldt@hotmail.com Hjemmeside: http://holstebro.natteravnene.dk/

Nyreforeningen,Vestjylland: Kontaktperson: Søren Riis, Tlf: 4093 0375, Mail:  s-riis@mail.tele.dk  , Kasserer Chr. Ross, Mail: chrross@post12.tele.dk Hjemmeside:  www.nyreforeningen.dk

Nørreland Sogns Menighedspleje: Kontaktperson: Torben Doktor, Tlf.: 2263 0487, Mail: torbendoktor@gmail.com Hjemmeside: http://www.noerrelandskirken.dk

Odin Teatret: Mail: odin@odinteatret.dk Hjemmeside: www.odinteatret.dk

Offerrådgivningen: Tlf.: 2368 6006 Hjemmeside: http://www.offerraadgivning.dk/

Plejecenter Thorshøj: Kontaktperson: Dorte Biehl, Tlf.: 9610 5410, Mail:  dbi@diakon.dk

Psykiatriens Venner: Kontaktperson: Erik Nørgaard, Tlf.: 9746 8653, Mail: erikN1@live.dk Hjemmeside: http://www.centerforpsykiatri.dk/Dagcenter-Kafferisteriet-8659.aspx

Red Barnet, Landsorganisationen: Kontaktperson: Louise Hviid, Tlf.: 2538 6870, Mail: holstebrolokalforening@redbarnet.dk  Hjemmeside: http:// www.redbarnet.dk/

Røde Kors Holstebro: Kontaktperson: Britt Sandvad, Tlf.: 20469306, Mail: b.sandvad@gmail.com   Hjemmeside: http://www.drk.dk/ www.holstebro.drk.dk

Rådgivningscenter Montagens venner: Kontaktperson: Roar Søndergaard, Tlf.: 2330 0335 Mail: roar.soendergaard@mail.dk

Sand Vestjylland: Kontaktperson: Leif Jensen, Tlf.:. 2771 5563, Mail: leif.jensen@live.dk Hjemmeside: www.sandudvalg.dk

Scleroseforeningens lokalafdeling Nordvestjylland: Kontaktperson: Edle Pedersen, Tlf.: 4198 1039,  Mail: sclerose.nvj@gmail.com  Hjemmeside: http://temp.scleroseforeningen.dk/Lokalafdeling/nordvestjylland

Scrap i Holstebro: Mona Møller, Tlf.: 3051 1980, Mail: mon@c.dk

Selvhjælp Holstebro: Kontaktperson: Marianne Huldahl, Tlf.: 4256 0808, Mail: selvhjaelpholstebro@outlook.dk

SINDelauget: Kontaktperson: Anne Lise Holst Jensen, Tlf.: 9741 3053 / 2446 2426, Mail: alhj@kulturogfrivillighuset.dk Hjemmeside: www.sind.dk

SingleKlub2000: Kontaktperson: Hanne O. Hansen, Tlf.: 2484 2159, tlf.tid mellem kl. 17-18, Mail: op.hansen@postkasse.com Hjemmeside: http://www.singleklub2000.dk

Somalisk Kvindeoplysningsnetværk: Kontaktperson: Khadijo Mohamoud Sheikh, tlf.: 7139 3700/2868 7886, Mail: khadijo7500@hotmail.com

SR Midt-vest: Kontaktperson: Simon Palm Madsen, Mail: http://srmidtvest@gmail.com

Støttegruppen Asylcenter Holstebro: Kontaktperson: Erik Bøttger, Tlf.:   5115 6439 (Asylcentret) Mail: stoettegruppen.ah@gmail.com

SYNerGAIA: Kontaktperson: Randi Andersen, Tlf.: 9627 8012 / 6055 7325,  Mail: randi@synergaia.dk  Hjemmeside: http://www.synergaia-rehabilitering.dk/?Holstebro_Afdeling

Taijiquan: Kontaktperson:  Sabrina Martello, Tlf.: 2284 9809 Mail: sabrinamartello@gmail.com

Tamilsk Dansk Venskabsforening: Kontaktperson: Josaph Francis Ragunathan, Tlf.: 4230 0790, Mail: TDVFholstebro87@gmail.com

Tanterne: Kontaktperson: Linda Stokholm,  Tlf.: 9742 9332, Mail: linda.stokholm@mail.dk

Tekstilhåndværkerne: Kontaktperson: Vibeke Nielsen, Tlf.: 3057 9505, Mail: vibeke.nielsen@hotmail.com

Tryghedstjenesten: Kontaktperson: Alice  F. Meyer Tlf.: 5193 7565, Mail: http://alice.f.meyer@gmail.com Hjemmmeside: http://www.tryghedstjenesten.dk

TSK -øvegruppe døvblevne: Kontaktperson: Trine Gaarsdahl, Mail: trine.benny@gmail.com

TUBA Holstebro: Kontaktperson: Solveig C. Outsen, Tlf.: 3094 4181, Mail: sco@tuba.dk

UA-DK Forening:  Kontaktperson: Natali Brodersen, Tlf.: 6012 8928, Mail: Natali.brodersen@gmail.com

Ud og oplev: Kontaktperson: Tut Steffensen, Tlf.: 5357 2653, Mail: tut.stef@gmail.com

UFL; Unge for Ligeværd:  Kontaktperson: Bent Erik Jensen, Tlf.: 2840 3339, Mail: bejensen@adr.dk Hjemmeside: www.ufl-vestjylland.dk, www.ufl-ligevaerd.dk

UlykkesPatientForeningen og PolioForeningen: Kontaktperson: Orla Bredgaard, Tlf.: 9722 0132, Mail: obredgaard@gmail.com Poul Ipsen, Mail: poul@skjern-net.dk Hjemmeside: http://www.ulykkespatient.dk http://www.polioforeningen.dk

Ungdommens Røde Kors: Kontaktperson: Nadia Klosterbæk, Tlf.: 2713 6127, Mail: nadia@klosterbaek.dk

UU Nordvestjylland (Ungdommens Uddannelsesvejledning): Kontaktperson: Kirtha Østergaard,  Tlf.: 9664 3040, Mail: koe@uunvj.dk Hjemmeside: www.uu-nordvestjylland.dk

Vemb Aktivcenter: Kontaktperson: Aase Johansen, Tlf.: 6174 1798, Mail: njdesign@privat.dk

Vemb pensionistforening: Kontaktperson: Oda Larsen, Tlf.: 6064 0333 Mail: odabirthe@hotmail.com

Vennekredsen for Sevel Alderdomshjem: Kontaktperson: Emil Poulsen, Tlf.: 6128 8235, Mail: be.poulsen@fibermail.dk

Vestjydsk Tandemklub: Kontaktperson: Gert Thomsen,  Tlf.: 5129 6254, Mail: thomsen127@gmail.com

Vinderup Aktiv Center: Kontaktperson: Kirsten Jepsen, Tlf.: 2929 9656, Mail: kisjepsen@outlook.com Hjemmeside: www.vinderupaktivcenter.dk

Vinderup handicap og pensionistsvømning: Kontaktperson: Birthe Wernberg-Møller, Tlf.: 9744 1771, Mail:  b.wernberg@mail.dk K.N: Nakskov_nielsen@dlgtele.dk

Værestedet i Ulfborg; KFUM – Sociale Arbejde: Kontaktperson: Anette Nielsen, Tlf.: 5133 6351 Mail: http://vaerestedet.ulfborg@kfumsoc.dk

Ældre Sagen, Holstebro: Kontaktperson: Ove Lund, Tlf.: 6174 0259, Mail: ovelund@privat.dk, Hjemmeside: http://kommunesider.aeldresagen.dk/2/Holstebro/Holstebro/Sider/Default.aspx

Ældre Sagen Ulfborg-Vemb: Kontaktperson: Jørgen Frandsen, Tlf.: 2097 5373, Mail: ulfborgkoreskole@mail.dk Hjemmeside: http://www.aeldresagen.dk/ulfborg/vemb

Ældre Sagen,Vinderup: Kontaktperson: Ejvind Foldager, Tlf.: 9744 1423 Mail: e.foldager@mail.dk Hjemmeside: http://kommunesider.aeldresagen.dk/2/Holstebro/Vinderup/Sider/Default.aspx